danaburnu-ilaclamaDanaburnu için öncelikle bahsetmemiz gereken konu şudur: Danaburnu olarak bilinen bu ilginç yapılı böcekler özellikle kırsal kesimde yaşayan ve tüm hayatlarını tarlada ürettikleri ürün üzerinden kazanmakta olan çiftçilerin baş belasıdır. Öyle ki ekinlerine ciddi zararlar vermektedirler. Böylesine bir durum karşısında ise çiftçiler çok büyük maddi kayıplar yaşamaktadırlar. Sağlam kalan ürünlerinin de kaliteleri düşmektedir. Peki bu böcekler kimdir? Nereden çıkıp ta gelirler hayatımıza?

Danaburnu böceği en basit tanımla: toprak içlerinde yaşayan ebatları 3,5 ila 4 cm boyunda, eklem bacaklı yapılı bir böcektir. Toprak altında yaşayan bir tür olduğu için bitkilerin genç kökleri ile beslenir. Bunun dışında da ekinlere ciddi zararlar verebilen bir haşeredir. Genel görüntüsü ise oldukça çirkindir. Zira çekirgeler ne kadar zararlı bir haşere türü olsalar da insanlar nezdinde sevimli bulunurlar. İstanbul böcek ilaçlama firmamız yetkilerinden alınan bilgiye göre Danaburnu böceklerinin özellikleri arasında:

  • Renkleri siyah ya da kahverengi tonlarındadır.
  • Özellikle yağışlı havaların ardından toprak yüzeyine çıkmaktadırlar.
  • Hem toprak altında, hem de toprak üstünde beslenebilen bir özelliğe sahiptir.
  • Oldukça güçlü ağız ve burun yapısına sahiptirler.
  • Özellikle yumuşak topraklarda yaşamayı sever.
  • Çıkardıkları gürültülü seslerle oldukça kolay fark edilebilir.
  • Hem etçil hem de otçul olarak beslenebilen bu böcekler, solucan ve toprakta yaşayan diğer canlılar ile de beslenebilmek gibi özellikler vardır.

Danaburnu Böceğinin Zararları

Danaburnu böceğinin zararları arasında en başta bitki köklerine verdikleri çok büyük ve telafi edilemez zararlar vardır. Çünkü yumurtalarını toprak altında bitki köklerinin aralarında yaptıkları için bitkilerin kurumasına neden olmaktadırlar. İstanbul böcek ilaçlama firmamız tarafından tespit edilen Danaburnu böceklerinin zararları arasında:

  • Tarla ve bahçe gibi açık alanlarda yaşayan danaburnu, seralara hatta kimi zaman ev bitkilerine bile zarar verebilmektedir.
  • Ekinlerin arasında bulunur ve kumlu ve gevrek topraklarda yaşamayı sever.
  • Yavru danaburnu böcekleri de beslenmelerini sağlamak için ekili dikili alanlar üzerinde yetiştirilen meyve, sebze gibi ürünlere zarar vermeye başlarlar.

Danaburnu İle Mücadele

Danaburnu İle Mücadele konusunda bir defa bilinmesi gereken en önemli husus tek başınıza ve ilkel yöntemlerle mücadele edemeyeceğiniz gerçeğidir. Danaburnu ilaçlama konusunda mutlaka profesyonel hizmet vermekte olan ve bu tür bahçe zararlılarının ilaçlanması hususunda uzmanlığa sahip İstanbul böcek ilaçlama firmamızdan destek alabilirsiniz. Firmamızı 7/24 arayarak bilgi alabilir ve ilaçlama konusunda destek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir