Fare, kemiriciler sınıfının alt takımından, başta ev ve tarla faresi olmak üzere çok sayıda küçük memelinin ortak adıdır. İnsanlar tarafından pek sevimli bulunmayan fiziksel özelliklere sahiptir. Görselliğinin dışında geçmiş yıllardan da bilindiği gibi ‘veba’ hastalığı taşıyıcılığına sebep olup Avrupa nüfusunun üçte birini yok etmiştir. Tarihe ‘kara ölüm’ olarak geçen bu kayıt neticesinde farelerin son derece tehlike barındıran ve ölümcül sonuçlar doğurabilecek hayvanlar olduğu kanıtlanmıştır.
Gündelik hayatımızda açık alanlarda görebileceğimiz farelerin kişiler üzerinde çok fazla etkisi olmazken kapalı alanlarda evlerde, iş yerlerinde, hastane ve fabrikalarda karşılaştığımız fareler insanları ürpertir. Ülkemizde en çok ev ve çatı, lağım (sıçan) ve tarla faresi görülür. Çok hızlı hareket eden ve kaçabilen fareler fiziksel özellikleri bakımından ayrılmış ve yeryüzünün bütün kıtalarına dağılmıştır. Fareler evlerdeki mobilya ve ahşap eşyaları kemirerek aynı zamanda geçtikleri her yerde salya ve dışkı bırakarak tehlike oluşturur. Barınmak ve beslenmek için insan eliyle yapılmış yerleri ve gıdaları tercih ettiğinden tifüs, veba gibi birçok hastalığa sebebiyet verir. Bunun yanı sıra doğada yaşayan fareler verimli alanlara, tarlalara girerek meyve ve sebzeleri büyük hasara uğrattıkları gibi yine salya ve dışkıları sayesinde hastalıklara sebep olur.
Farelerle insanların genetik yapılarının benzerliğinden dolayı ilaçlarda veya ameliyatlarda kobay olarak kullanılırlar.
Kemirgenlerden kurtulmak iradeli bir mücadele gerektirir. Fare istilasına uğramış kapalı veya açık alanlardan hiçbir şekilde normal yollarla kurtulmak mümkün olmadığı gibi; ev de veya iş yerlerinde karşımıza çıkan 1, 2 fareden de kurtulmak kolay değildir. Fareler hızlı kaçabildikleri gibi çok hızlı bir şekilde de ürerler. Müdahale de geç kalındığı takdirde fare istilası durumu da ters orantılı şekilde yaklaşmış olacaktır.
Profesyonel ilaçlama şirketleri sayesinde fare ilaçlama hizmetleri alınarak en kısa sürede bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ekibin müdahale edilecek alana gelip birtakım incelemeleri sonucunda uygulama işlemine geçilir. İlaçlama hizmetleri bağlı olunan il veya ilçe ilaçlama hizmetleri yardımıyla tedarik edilibilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir