Yaz Aylarında Kenelere Dikkat

Haşere familyası kategorisine giren keneler, ülkemizdeki yaygınlığı ve yol açtığı ölümcül hastalıklar nedeniyle oldukça popüler hale gelmişti. Keneler üzerinde sağlık uzmanlarının bu kadar üzerinde durmasının çeşitli nedenleri var. Çünkü keneler diğer haşere familyasına giren türlere göre konaklama, üreme, beslenme gibi farklı özelliklere sahiptir. Ve en önemlisi de bu zararlı türün insanlar üzerinde bıraktığı vektörlerin insan vücudunu sararak hastalığın son evresine hızla girebilmesi. Özellikle bağ, bahçe ve hayvanların olduğu alanlarda sıklıkla bulunup hızla üreyebilirler. Birçok böcek ve haşerelerin uğrak noktası olan Sultanbeyli ilçesinde de görülmektedir. Bunun için profesyonel ilaçlama hizmeti veren firmamız size yardımcı olacaktır.

Keneler Hızla Ürüyebilirler

Onlarca hastalığın ve ölümlerin tehlike sebebi keneler, diğer türlere göre kendine has özellikler barındırır. Bu özellikler hayvanlar dâhil insanlar için oldukça tehlikeli bir durum arz etmektedir.

  • İnsan ya da herhangi bir canlının vücudunda konaklayan keneler burada çiftleşip erkek olan kene bir süre sonra ölür. Dişi kene kan emmeye devam ederler. Uygun bir anda canlı vücudunu terk eder ancak birçok yumurta bırakır. Ve hızla ürerler.
  • Kan emerek beslenen keneler, insan vücuduna yapışarak taşıdıkları vektör ve mikroorganizmaları kan sistemine enjekte ederek ciddi sağlık ve salgın hastalıklarına neden olur. Özellikle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi geçmişte birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.
  • Vücuda yapışan keneyi saptamak güçtür ve herhangi bir şey hissedilmez. Fark edildiği anda en yakın bir sağlık kuruluşuna gidilerek tedavi edilmesi gerekir. Ancak bir kenenin bulunduğu ortamda çok daha fazlası olabilir. Bunun için kesinlikle profesyonel kene ilaçlama yapan bir firmadan destek almak gerekir.

İlaçlama Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekiyor

Amatörce yöntemlere başvurmadan bir firmadan hizmet talebinde bulunmanız en uygun karar olacaktır. Ancak bazı firmaların kullandığı ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olmayabiliyor. Aynı zamanda ruhsatlı olmasına da dikkat edilmeli. Bu firmaların uyguladığı yöntemler profesyonellik dışı olup, kesin çözümler üretmemesi yüksek bir ihtimaldir. Sultanbeyli kene ilaçlama firmamız sahip olduğu son teknoloji donanımlar, uzman kadrosu, ruhsatı ve Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarıyla ilaçlama yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir